Z bláta do louže ekologie

úterý 22. březen 2011 15:09

V diskusi u článku pana Zdeňka Opatrného „Holčička a bažina v Královnině zemi“, doporučuji k přečtení, zdá se diskutérovi v rozporu fakt, že město bylo postaveno „bílými“ osadníky na místě zvaném Toowoomba, což v domorodém jazyce znamená bažina.  Proč? Pokud víte i jen význam slova klima, znáte i fakt, že počasí v něm je proměnné, cyklické a v některých případech dochází k jednorázové úchylce, která je semleta do průměru následujícími měřeními. V době, kdy byl postaven kostel a pár domů (19. století), bylo město známé dlouhými roky sucha, stejně jako většina Austrálie. Jenže čas letí jako splašená herka a nyní je zrovinka chvíle pro návrat k původnímu významu slova "bažina", škoda, že na místě stojí stotisícová metropole.

Je škoda, že právě takových situací využívají aktivisté, aby ovlivnili společenský vývoj. Můj děd si například vystavěl dům na místě, kterému se říkalo V tůních, díky hrázím, novému jezu na Jizeře a Káranskému vodovodu se spodní voda strhla a dalo se stavět, jenže to bylo v periodě, kdy nebylo tolik srážek – děd stavěl svůj domek v letech 1947 až 1950, a nikdy neměl vodu ve sklepě nebo na celé zahradě. Jenže časy se mění, od roku 1997 máme vodu na zahradě co dva roky. Je to snad důvod pro zbourání JE Temelín? Není.

Jako aktivisté ovšem vytvoříme stranu Občané v tůních, seženeme i jiné postižené vodou v oblasti Pojizeří a za pomoci koaličních partnerů vyměníme ředitele Povodí Jizery. Ten nový bude náš, a řeku, na jejíž zprůchodění nebylo dost peněz, si konečně opravíme, ať si voda hezky teče jinam. Ale konec legrace, věnujme se tématu.

Problém se zastánci změn ve jméno řešení globálního oteplování je často ten, že nemají data, ale spíše víru. Na počátku 80. let se zjistilo, že se nám průměrná teplota klimatu zvyšuje, na konci 90. let se bohužel pro některé přišlo s objevem, že jsou i jiné křivky ukazující vývoj teplot, a že to s vysokou pravděpodobností není poprvé, co se průměrná teplota klimatu zvedla, aby se po čase zase snížila.

Co s teplotou člověk v minulosti udělal? Dal se na modlení. Co s tím dělá dnes? Blbne. Snaha o šetrný způsob života je zcela odlišná podle společenského žebříčku. Pokud jsme rozumní, tak doma třídíme, kupujeme spotřebiče typu AAA. Pokud se dostaneme do politiky, spravujeme peníze nikoliv jen naše, ale peníze daňových poplatníků, abychom docílili všeho, co jsme slíbili části z nich – našim voličům. Jaký má vliv např. užití bionafty, když ji nikdo nechce použít, se pozná brzo. K čemu je fyzická přítomnost na Zasedání rady OSN v době, kdy optický kabel dosáhne do každé kanceláře na planetě? K jednání mezi čtyřma očima, dojednávaní spolupráce, já-na-bráchování, výletu s asistentkou? Napadá mne: „všichni jsme si rovni, jen někteří jsme si rovnější“. Ve vrcholné politice nejde o kytky, tam jde o prachy. Zní to hrozně, ale je to tak. Tam se řeší toky peněz, dotace, abychom mohli vykázat, že své sliby plníme. Pohled politika není jednoduchý, je více než složitý. Politik udržuje fungování státního aparátu.  Proto se všichni snažme být co nejšetrnější, abychom ten aparát moc nepotřebovali.

Jan Klášterka

Jan Klášterka

Jan Klášterka

Cílem mého psaní je: "Dávat do souvislostí události, které vidíte kolem sebe. Čtěte o nich, přemýšlejte!"

Náš život je takový, jakým ho učiní naše myšlenky. (Aurelius) Náš život je takovým, jakým ho učiní naše skutky. (Klášterka) Po přírodovědném gymnáziu jsem vystudoval magisterský obor Živočišná produkce, který mi nabídl pohled nejden do chemie, biologie, ale i mechaniky, ekonomie. Umět si spočítat úrodu, přírůstky, to nás učili. Pak jsem nastoupil na Český ekologický ústav, a poznal systémy řízení, interní audit, udržitelnou výrobu a spotřebu. Nyní jsem auditorem v nemocnici. Hlavní, co člověk hledá je sebeurčení, mně naplňuje tanec. Jsem mistrem ČR, Rakouska, vícemistrem Evropy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora